ÇANAKKALE VALİLİĞİ

İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği’ne

Tarım ve turizm faaliyetlerinin yoğun olarak yürütüldüğü Ayvacık, Ezine, Lapseki, Biga, Bozcaada ve Gökçeada ilçelerimizde toplam 358 bin 668 dönümü kapsayan 17 adet farklı alanın, 28 Şubat 2019 tarihinde İl Özel İdareniz tarafından jeotermal amaçlı arama ve işletmeye ihale edileceğini öğrenmiş bulunmaktayız. Halihazırda zaten Tuzla’da, Tuzla Jeotermal ve Babadere Jeotermal olmak üzere iki adet jeotermal enerji tesisi çalışmaktadır. İki santral daha yoldadır; Yerka JES için “ÇED Gerekli Değildir” kararı verilmiş, Transmak JES için de ÇED süreci başlatılmış bulunmaktadır.

Jeotermal sahası olarak belirlenen 17 farklı alanın çevresinde köyler ve yaşam alanları, dereler, göletler, antik kentler, turizm, tarım ve hayvancılık alanları yer almaktadır. Bu alanlarda JES’lerin kurulması ve bu amaçla arama sondajları yapılması, geri dönüşü mümkün olmayan zararlara yol açacaktır. Bu alanlarda, Gülpınar’ın zeytini, Bozcaada’nın çavuş üzümü Çanakkale’nin, Kösedere’nin domatesi, Ezine’nin peyniri gibi marka niteliği kazanmış ürünler üretilmektedir.

JES’lerden kaynaklanan sorunlar şöyle sıralanabilir;

  • Gaz Çıkışı; Santrallerde dışarıya buhar verilmektedir. Bu buharın içinde karbon dioksit ve hidrojen sülfür ile düşük konsantrasyonlarda metan, hidrojen, kükürt dioksit, amonyak ve partikül madde vardır. Bu gazlar havaya karışmakta ve hem insan sağlığı, hem de tarıma zarar vermektedir. Ayrıca JES’ler havaya değişen miktarlarda Radon gazı karışmasına neden olurlar. Radyoaktif ve kanserojen olan Radon gazı insan sağlığını ciddi biçimde tehdit etmektedir.
  • Su kirliliği; Yeraltından çıkarılan sıcak su yeniden yeraltına verilmelidir, ancak JES işletmecisi firmalar daha düşük maliyetler nedeniyle sıcak suyu yakındaki dere ve arazilere dökmektedir/ Bu da suların ve toprağın kirlenmesine, zehirlenmesine, ısınmasına, tuzlanmasına, bor ve arsenik artışına yol açmaktadır.
  • Arazi çökmesi; Tesiste kullanılan akışkanın yer altına ya hiç ya da yeterli miktarda verilmemesi nedeniyle, yeraltında boşluk oluşmakta ve bu boşluklar zamanla çökmektedir.
  • Depremin Tetiklenmesi; Yeraltından akışkan çekilmesi ve akışkanın yeniden geri basılmaması deprem hareketlerini tetiklemektedir.
  • Su kullanımı; JES doğal su kaynakların rezervini aşırı tüketmektedir.
  • Yıkıcı olaylar ve kazalar; Jeotermal faaliyetlerin çeşitli aşamalarında, kuyu püskürmesi, patlama, borularının yırtılması, türbin kusurları, yangın gibi etkenler çeşitli çevre felaketlerine yol açmaktadır.

Bu nedenlerle, bölgemizin tarım ve turizm faaliyetlerinin, yediğimiz gıdanın, içtiğimiz suyun, soluduğumuz havanın olumsuz etkilenmemesi için bölgemizde daha fazla jeotermal enerji santralı amaçlı arama ve işletme ruhsatı verilmemesi, Tuzla’daki mevcut santralların denetlenmesi ve 28 Şubat 2019 tarihinde Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından yapılacak ihalenin iptal edilmesini istiyoruz.

Saygılarımızla.

İsim Soyad , İmza,TCK NO , Adres