Dilekçe’ nin Word Dökümanını indirmek için Tıklayınız…

VALİLİK MAKAMI’NA

ÇANAKKALE

Assos antik liman üzerindeki kayaların yerleşim alanı ve insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesi ile AFAD tarafından hazırlanan bir rapor doğrultusunda Ayvacık Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından 26 Mart 2021’de “Ayvacık İlçesi Assos Kaya Islahı Yapım İşi” ihale edilmişti. Söz konusu ihale doğrultusunda inşaat başlamış ve alan turizm faaliyetine ve girişlere kapatılmıştı.

Gelinen aşamada, basına ve kamuoyuna yansıyan fotoğraf ve videolarda, inşaat faaliyetin, amacının (kaya düşmesini engellemenin) dışında, çok ciddi bir tahrip ve yıkım yarattığı gözlenmiştir. Doğal dokunun bozularak, hafriyat yapılarak geniş teraslamalar yapıldığı görülmüştür.

Dünyanın, ülkemizin, bölgemizin en önemli arkeolojik alanı ve doğal topoğrafyası olan bu bölgede yaratılan tahribatın ve inşaat faaliyetin ivedilikle durdurulmasını, uzmanlardan oluşan bilimsel bir komisyon oluşturularak yapılan işlerin projeye ve ayrıca koruma kurallarına ve mevzuatına uygunluğunun denetlenmesini, görev ihmali ve suistimali olup olmadığının incelenmesini ve sorumlular hakkında gerekli idari işlemin yapılmasını ve “Bilgi Edinme Kanunu” çerçevesinde konuya dair tarafımı bilgi verilmesini müsaadelerinize sunarım.

Saygılarımla. 22.09.2021

İsim Soyad:

TCK No:

Adres: